Jozani Ormanı

Haritadan bakınca, Zanzibar Adası’nın tam ortasında bulunur Jozani Ormanı. Balta girmemiş teriminin tam karşılığı diyebiliriz bu orman için. Yıllardır süregelmiş ağaçların egemenliğindeki bu uçsuz ormanın derinliklerini, rehber eşliğinde yaya olarak ziyaret etmek mümkün.

Giriş binasında bulunan bilgilere göre, yakın tarihimize kadar burada kaplanlar serbest bir şekilde dolaşabiliyormuş. Fakat adadaki turist sayısının artması dolayısı ile güvenlik sebebi ile kaplanlar yakalanıp, ada dışına transfer edilmişler.

Jozani : Kırmızı Colobus Maymununun Yegane Evi

Ormanı, sabah 08:30 ile 15:00 arasında dilediğiniz zaman aralığında ziyaret edebilirsiniz. Yaklaşık 2 saat süren yürüyüş boyunca, doğanın nasıl olup da her yeri sardığını keşfedip, bol bol fotoğraf çekebilirsiniz.

Ormanın derinliklerinde, rehberinizden dev ağaçların tarihini dinlerken, Kırmızı Colobus maymunlarını görebilir, onları besleyebilirsiniz. Maymunların ağaçların birinden diğerine atlamasını sıklıkla karşılaşacağını bir görüntü olacaktır. Hatta şanslıysanız, ana yolun kenarında dahi maymunların ailecek geçiş yaptığına şahit olabilirsiniz.