Spice Tour

Bu tur ile adanın temel geçim kaynaklarından biri olan baharatların üretim çiftliklerini gezme fırsatı da bulabilirsiniz. Uydu görüntüsünden bakınca, yemyeşil görünen Zanzibar Adasının topraklarının çok büyük bir kısmını, bu baharat çiftlikleri kapsamaktadır.

Ulaşım hariç, toplam 2 saat süren baharat turu, sabah 08:00 ile öğleden sonra 16:00 arasında, dilediğiniz bir zaman aralığında yapılabilir.

Sofralarımıza eşlik eden birçok baharatın ve meyvenin nasıl yetiştirildiğinin ve toplandığının anlatıldığı turda, baharatların nerelerde kullanıldığı ve nelere iyi geldiği de aktarılmaktadır. İlaç, kozmetik ve farklı pişirme yöntemlerinden bahsedilen gezi esnasında, sizlere bir rehber ve yardımcısı eşlik etmektedir.

Ağaç ve bitkilerden kesilen parçalarla, baharatların kokularını ve tatlarını deneyimleme fırsatı bulursunuz. Rehberiniz size bitkilerle ilgili bilgiler verirken, rehber yardımcınız ağaçların yapraklarından veya çiçeklerinden küçük parçalar koparır ve koklamanız için size uzatıp, hangi baharat olduğunu tahmin etmenizi rica eder. Kokuyu tanısak bile çoğu zaman baharatın adını hatırlamak biraz zaman alabiliyor.

Siz ağaçların arasında, güzel kokular içinde yürürken, rehber yardımcınız çeşitli yaprak ve çiçeklerden sizlere taç, kravat gibi küçük hediyeler hazırlar ve turun sonunda takdim eder.

Hindistan Cevizi ağaçlarının bulunduğu kısma geldiğinizde Mr. Climber ile tanışırsınız. Çıplak ayaklarıyla adeta düz yolda yürüyormuş gibi, kolaylıkla ağaca tırmanarak, sizler için tazecik hindistan cevizi koparıp soyar ve servis eder. Bu seremoninin ardından, turumuzun çiftlik kısmı tamamlanmış olur.

Genel olarak turda karşılaşacağınız baharat ve meyveler

Karabiber, Kakule, Kişniş ,Tarçın, Kimyon ,Karanfil, Zencefil, Lime, Zerdeçal, Safran, Hindistan Cevizi, Ananas, Muz

Çiftlikten ayrılmadan önce, tur boyunca incelediğiniz baharatları ve bu baharatlardan yapılan esanslarını satın alabiliceğiniz stantları ziyaret edebilirsiniz. Aynı zamanda çeşitli aromalı çay, kahve ve çorba karışımları da mevcuttur. Paketlerin üzerlerinden hangi baharatın neye iyi geldiği ve nasıl hazırlanması gerektiği de detaylıca anlatılmaktadır.

Ananastan yılda sadece 1 adet meyve alınabilmektedir.

Baharat Turu