Zanzibar  hakkında kısa bilgi olarak   , Afrika kıtasının doğusunda, Hint Okyanusu’nda bulunan etrafında Tumbatu adası  , Mafya adası ve Pemba adalarından oluşan, tropik bir ada olduğu söylenebilir. Dış işlerinde Tanzanya’ya bağlı olup,  kendi özyönetiminde özerk bir hükümet sistemi vardır. Başkenti Stone Town yani Taş Şehir olan Zanzibar Adasının ekonomik gelirleri, turizm  ve baharat üretimi üzerine kuruludur. Bu bilgiye bağlı  Zanzibar hakkında bilinmesi gereken bir bilgide adanın  Baharat Adası yani Spice İsland olarakta adlandırıldığıdır. Ada ziyaretinizde baharat turu yapmayı sakın unutmayın baharat adasına gidipte baharat turuna katılmadan dönmek olmaz.

Uzun yıllar dünyanın en büyük karanfil üreticisi olan Zanzibar adası artık bu konuda eski karanfil üretim gücüne sahip değildir. Üretilebilen tek tarımsal kaynak olan baharatlardan, karanfil ve hindistan cevizinin ihracatı hükümete bağlı olup, üreticiler tarafından izinsiz çıkartılması kesinlikle yasaktır.

Zanzibar hakkında bilinmesi gereken bir konuda yaşayan halkın %97’si, 1800’lü yıllarda Umman ve İran’dan gelen Araplar vasıtası ile müslüman olmuştur. Geriye kalan %3’lük kesim hristiyan, budist veya sikh’lerden oluşmaktadır. Ayrıca, 1 milyon nüfusa sahip olan  zanzibar adası,  devlet hastaneleri ve özel hastaneleri bulunmasına karşın, hastaneye gitme oranı çok düşüktür. Batıl inançları güçlü olan halk , uzun yıllardır devam eden gelenekleri ile  köylerde devam eden büyücülüğün tedavi edici güçlerine inanmaktadır . Günümüzde hâla, hastane yerine büyücüler tercih edilmektedir.

Her ne kadar turistlerin giyimi konusunda bir kısıtlama olmasa da, dinlerine ve kültürlerine saygı açısından şehir merkezinde ve özellikle köylerde diz ve boyun arasındaki bölgelerin kapalı olarak gezilmesi tavsiye edilmektedir.